Tarasenko načal a Jackman dokončil skazu Chicaga Blackhawks

20.04.2014 Celý región

New York 20. apríla (TASR) - Hokejisti St. Louis Blues vedú v sérii 1. kola play off zámorskej NHL s Chicagom už 2:0 na zápasy. V noci na nedeľu zdolali na domácom ľade obhajcu Stanleyho pohára po dramatickom priebehu 4:3 po predĺžení, víťazný gól strelil v 66. minúte obranca Barret Jackman. Rovnakým pomerom vedie v sérii s Minnesotou aj Colorado, ktoré v druhom súboji štvrťfinále Západnej konferencie zvíťazilo nad Wild 4:2. Vo Východnej konferencii Columbus vyrovnal stav štvrťfinálovej série s Pittsburghom na 1:1, keď vyhral na ľade Penguins 4:3 až po dvojnásobnom predĺžení vďaka gólu Matta Calverta z 82. minúty.

Blackhawks prišli o víťazstvo behom pár sekúnd

Blackhawks otočili v druhom stretnutí série skóre z 0:2 na 3:2 a víťazstvo mali na dosah. Domáci "bluesmani" však 6,4 sekundy pred koncom riadneho hracieho času vyrovnali, keď im predĺženie zachránil ruský mladík Vladimir Tarasenko v power play pri hre 6 na 4. Využil tak zároveň presilovku pri päťminútovom vylúčení obrancu hostí Brenta Seabrooka, ktorý za nebezpečný zákrok na hlavu Davida Backesa putoval predčasne pod sprchy. V predĺžení sa stal hrdinom domáci zadák Barret Jackman, ktorý v 66. minúte prestrelil od mantinelu brankára Coreyho Crawforda. Puk si našiel cestu pomedzi jeho betóny, gólmanovi výborne clonil Maxim Lapierre. Dvojica slovenských útočníkov v službách "jastrabov" Marián Hossa a Michal Handzuš sa bodovo nepresadila, obaja si pripísali zhodne mínusku, Hossa bol s ôsmimi pokusmi strelecky najaktívnejším hráčom v zápase.

Nečakaný triumf Columbusu

Pittsburgh viedol nad Columbusom už v 5. minúte vďaka dvom gólom nováčika Briana Gibbonsa 2:0, po prvej tretine 3:1, no sľubný náskok premárnil. Blue Jackets zásahmi Matta Calverta a Jacka Johnsona dotiahli duel do predĺženia. V ňom nerozhodlo o víťazovi ani 20 minút. Až na začiatku druhého predĺženia zariadil nečakaný triumf hostí svojím druhým gólom v zápase Calvert, ktorý stál v správnom čase na správnom mieste a na dvakrát dorazil puk za chrbát domáceho brankára Marca-Andreho Fleuryho. "Modrokabátnici" sa tak mohli radovať z prvého víťazstva v play off v klubovej histórii.

Nathan MacKinnon, Paul Šťastný a Gabriel Landeskog boli strojcami víťazstva Colorada

Colorado doviedla k triumfu 4:2 nad Minnesotou prvá útočná lajna v zložení Nathan MacKinnon, Paul Šťastný a Gabriel Landeskog. Trio sa postaralo o všetky štyri góly domácich, pričom spolu nazbieralo 10 kanadských bodov (4+6). "Lavínu" nedokázal zastaviť ani ruský brankár v službách Wild Iľja Bryzgalov, ktorý po troch inkasovaných góloch prenechal miesto medzi žrďami náhradníkovi Darcymu Kuemperovi.

1. kolo play off NHL

štvrťfinále Východnej konferencie - 2. zápas:

PITTSBURGH - COLUMBUS 3:4 pp (3:1, 0:1, 0:1 - 0:0, 0:1)
Góly: 4. Gibbons (Niskanen, Crosby), 5. Gibbons (Martin, Orpik), 18. Niskanen (Martin, Crosby) - 6. Johansen (Savard, Murray), 28. Calvert (Anisimov, Savard), 54. Johnson (Johansen, Jenner), 82. Calvert (Atkinson, Dubinsky). Brankári: Fleury - Bobrovskij, strely na bránku: 42:45. Diváci: 18.619.
/stav série: 1:1/

štvrťfinále Západnej konferencie - 2. zápasy:

ST. LOUIS - CHICAGO 4:3 pp (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Góly: 8. Porter (Leopold, Shattenkirk), 20. Shattenkirk (Schwartz, Sobotka), 60. Tarasenko (Pietrangelo, Shattenkirk), 66. Jackman (Polák, Sobotka) - 38. Keith (Versteeg, Seabrook), 45. Seabrook (Saad, Oduya), 47. Rozsíval (Saad). Brankári: Miller - Crawford, strely na bránku: 31:28. Diváci: 19.639.
/stav série: 2:0/

COLORADO - MINNESOTA 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)
Góly: 7. MacKinnon (Šťastný, Holden), 23. Landeskog (MacKinnon, Šťastný), 32. Landeskog (Šťastný, MacKinnon), 60. Šťastný (MacKinnon) - 5. Coyle (Koivu, Suter), 59. Scandella (Koivu, Parise). Brankári: Varlamov - Bryzgalov (32. Kuemper), strely na bránku: 29:32. Diváci: 18.402.

Slováci v akcii:

Marián Hossa (Chicago) 21:41 0 0 0 -1 8 0
Michal Handzuš (Chicago) 17:00 0 0 0 -1 0 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, +/-, strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/